Šperky by měly jít jednou za dva roky "na preventivní prohlídku"
Náušnice z bílého zlata s bílými mořskými perlami. Foto: Esterstyl

Šperky by měly jít jednou za dva roky "na preventivní prohlídku"

27. 1. 2019

Sebedražší šperk časem ztratí své kouzlo, pokud mu nevěnujeme potřebnou péči. K nejchoulostivějším kamenům patří smaragd, topaz, jantar i perla. Když ale šperkům dopřejeme pravidelné ošetření u klenotníka, odmění se nám krásou i bezchybným leskem.

Je celkem přirozené, že oblíbené šperky, které nosíme dlouhodobě, se v průběhu let lehce poničí. Nejvíce trpí vzácné kameny, jako je smaragd, topaz nebo Aquamarín, které jsou náchylné k poškrábání, a také většina kamenů organického původu, například perly, jantar či přírodní korály, těm vadí laky na vlasy a parfémy.

"Jejich jedinečné kouzlo ale dokážeme zachránit, když dostatečně velký kámen přebrousíme a pak jej znovu zasadíme. Kámen se přebroušením plošek oživí, protože do něj znovu může lépe vstupovat světlo a má tak celkově vyšší třpyt,“ vysvětluje zlatník Marek Odstrčil. Zároveň dodává, že ze vzácných kovů je k poškrábání nejméně náchylná platina. „Platina nikdy neoxiduje, šperky nezčernají, nezešednou, navíc je pevnější než zlato, takže kameny v ní zasazené perfektně drží a nevypadávají.“ Možná i proto popularita platiny v posledních letech stále stoupá…  

Před návštěvou termálů šperky raději odložte
A při jakých lidských činnostech šperky nejvíce trpí? Především při těch, kdy hrozí jejich poškrábání. Proto bychom je měli vždy sundat, pokud se chystáme vykonávat těžší fyzickou práci, míříme do posilovny nebo třeba zlézat skály. Šperkům ale nesvědčí ani kontakt s popelem, prachem, či pískem. Proto je lepší sundat si prstýnky, když se chystáme na zahradní práce, a to i v případě, že jsme zvyklí nosit pracovní rukavice. Šperky mohou poškodit také některé chemické látky, které naruší (někdy i nenávratně) jejich povrch. „Hlavně bychom měli být opatrní při práci s barvami, oleji nebo nátěrovými hmotami. Také časté máčení prstýnků ve vodě s detergenty při mytí nádobí nebo ručním praní vzácným kovům a kamenům moc neprospívá. Ovšem málokdo ví, že i tak nevinná zábava, jakou je návštěva termálního koupaliště, může šperk poničit. Zlato, zejména žluté 14karátové, může ve vodě plné chemických sloučenin zoxidovat,“ upozorňuje Ester Engelová, která se věnuje výrobě autorských šperků.  

Prevence jednou za dva roky
Také o stříbře je známo, že rádo časem oxiduje a je choulostivé, proto je vhodné nechat si stříbrné šperky pravidelně odborně přeleštit, anebo třeba matovat. Speciální péči pak vyžadují drobounké diamanty zasazené do starších šperků. Ty totiž drží jen na mikro zrnkách, která bývají často poničená, a při ultrazvukovém čištění, které se u šperků používá, mohou vypadávat. "Tady je na místě speciální ruční čištění. Každopádně – vlastníte-li šperk, ke kterému máte vztah, a chcete-li jeho krásu uchovat po dlouhá léta, měli byste s ním zajít jednou za dva roky na „preventivní prohlídku“ ke klenotníkovi. Ten šperk nejen odborně vyčistí, ale navíc zkontroluje i usazení kamenů,“ uzavírá zlatník Marek Odstrčil.

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Halátová
Prsten na každém prstu, to si pamatuji řeznice a zelinářky. Starší žena s těžkými náušnicemi v uších, to je tak dobré k tomu, aby měla ty dírky prověšené a zvětšené, ale dnes je to móda, vkládají si do těch děr kolečka. Nebo babička s berlemi, kolem krku několik zlatých řetízků. Příležitost pro násilníky. Nemám, nenosím, nebudu mít a nebudu nosit. V dnešní době, pro nás starší lidi, jsou nejdražšími předměty optické brýle.
Danuše Stočesová
Nosím hlavně hodinky, nejsou z drahého kovu. Za život jsem dostala spousty šperků, ale moc je nenosím, jen vyjímečně.Ale děkuji za radu. S hezkým pozdravem a poděkováním za článek. Danuše S.
Alena Tollarová
Po příchodu domů automaticky sundavám prstýnky, hodinky i řetízek. Smaragdy neoplývám, ale jednou jsem naletěla ve Frant. Lázních, kde jsem si koupila soupravu prstýnek, přívěsek a náušnice s jantarem ve stříbře. Stříbro zčernalo velmi brzy a nosím jen ty náušničky, takové malé pecičky. Běhat s nimi do čistírny se mi moc nechce.
Jarmila Komberec Jakubcová
Mám ve zvyku prsteny nesundavat, spíše je střídám ale asi je nechám vyčistit a zkontrolovat.Dobrá inspirace