Uděláme pořádek
Ilustrační foto: pixabay.com

Uděláme pořádek

23. 4. 2019

Pořádek! Jak magické to slovo. Lad, soulad, uspořádanost, pořádek. Kdo by mohl pociťovat negativní emoce při vyslovení slova pořádek?

Já ano. Neustálé zdůrazňování toho, co si mám myslet, jak se mám chovat, jaké názory prezentovat, nárůst mravokárců, kteří  nikdy nic objevného nevyprodukovali, ale přesně vědí, co by měli dělat a jak by se měli chovat ti ostatní, to ve mně vzbuzuje zuřivost vždy, když se s tímto původně neškodným výrazem setkám.

Je až s podivem, jak snadno lidi podléhají jiným lidem či uskupením zaštiťujícím se slovem pořádek.

Chcete se dostat do městského zastupitelstva? Vytvořte seskupení s názvem třeba “Uděláme pořádek“ či „Pořádek pro Lhotu“, nebo „Jsme pro pořádek"  - fantazii se meze nekladou. Dobrý volební výsledek je zaručen a zajímavé je, že nikdo ani příliš nepátrá, jaký pořádek máte na mysli.

Že to nevíte ani vy, vůbec nevadí. S konstatováním, že co předchozí zastupitelstvo udělalo, zařídilo, bylo všechno špatné a je tedy co napravovat, vydržíte nejméně dva roky. Další roky se můžete vymlouvat na to, že díky chybám předchozích zastupitelstev nemůžete zařídit to, co byste chtěli. A tak nám to volební období pěkně uplyne a o místa na radnicích se poperou další vyznavači „pořádku“.

Státní správa nás ve jménu pořádku zazásobila dalšími zákony, přísně postihujícími jakékoliv vybočení z průměru, a také dalšími úředníky kontrolujícími a přísně postihujícími jakékoliv i zdánlivé porušení těchto  zákonů. Tak došlo k paradoxu, kdy lidé kreativní, odvážní a pracovití jsou neustále kontrolováni a trestáni těmi, kteří nikdy žádnou z těchto vlastností neprojevili, pouze zvolili v životě cestu, kde nemohou narazit. Cestu pořádku.

Pročítám-li diskuse k různým tématům, ať už politickým nebo sociálním, zjišťuji, že se v poslední době vyrojili samozvaní umravňovatelé, cenzoři, dělači pořádku z vlastní iniciativy. Tento druh lidí nemající potenciál na to, aby si vyhodnotili různé jevy, situace, porovnali je s vlastními zkušenostmi a na základě toho prezentovali vlastní názor, zjistili, že je daleko snadnější kritizovat názory ostatních a mravokárnými frázemi rozbít každou smysluplnou diskusi. Nastolit pořádek.

Pamatuji dobu, kdy placení i samozvaní cenzoři a politikové určovali ten správný politický názor a bděli nad jeho dodržováním. Pořádek musel být. Jsem ráda, že je to za námi, přesto ve mně vždy mentorský tón a zdvižený ukazovák v jakékoliv situaci vyvolává ostražitost vůči kazateli.

I Hitler měl zpočátku tak velkou podporu proto, že slíbil nastolit v Německu pořádek. Svým způsobem tak i učinil.  

Přesto jsem přesvědčená, že je stále dost těch, kteří jsou ochotni o něco usilovat, něco změnit, hledat a nacházet, jít hlavou proti zdi, nebát se osobní odpovědnosti a posunout svět kousek dál.

Jsem za ně vděčná, vždy jim budu ráda naslouchat, pomáhat jim, případně rozbíjet si čelo o zeď s nimi. Diskuse s člověkem, který má svůj názor, bude pro mne vždy přínosem, byť jeho názor nebude nutně shodný s tím mým. Jenom ti, kteří mají pořádek, čisto a uklizeno ve své duši, mohou být kazateli pořádku i navenek.

Čím to je, že právě takoví lidé nemají potřebu tak činit ?

 

Hodnocení:
(5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Teď jsem si, vzhledem k příspěvku paní M, Metelkové, ještě jednou o něco pozorněji přečetla článek a nenašla jsem nic, nad čím, z tohoto příspěvku, se některé respondentky tolik pohoršují. Vždyť paní M. M. ze svého pohledu pouze mapuje to, co o sobě autorka napsala. Kdy už konečně pochopíme, že jsme se pomocí planých slibů nechali ochočit, lapit se do svých vlastních sítí a teď hledáme "kazatele"-spasitele, který by nás z nich vymotal? Proč by to dělal? Každý musí začít u sebe a co si nadrobil, to si musí sníst. Bez lásky k bližnímu to ale nepůjde.
Jitka Caklová
Nezaměňujme pojmy "chytrák" a "inteligent". Chytrák, nejenže se v chaosu vyzná, on mu dokonce vyhovuje a inteligenci k tomu vůbec nepotřebuje.
ivana kosťunová
Určitě to platí i naopak, ale to už jsme vážně někde jinde :))
Zorka Horká
Tak když už bramboračka, tak se vším všudy. Znám taky jeden od H.P. - Chceš-li být chytrá, štíhlá a ztepilá, najdi si malého tlustého debila :-)))
ivana kosťunová
Dano, to je ověřená pravda :))
Dana Puchalská
A co můj oblíbený citát? Pravda nejde o duši ani o pracovní a jiný pořádek, ale mám pocit, že by se sem hodila a je ze života BORDEL V BYTĚ - ŠŤASTNÉ DÍTĚ. Halina P.
Jitka Caklová
Řekla bych, že právě tímto článkem se autorka pasovala do role, o které píše v sedmém odstavci. A podotýkám, není to kritika, ani výtka, je to pouze názor.
Zorka Horká
Jo ahá, tak díky a taky za to, žes mě opravila. :-) :-) :-)
ivana kosťunová
To heslo je trochu jinak - Pořádek je pro pitomce-inteligent zvládá chaos- ale není to heslo, se kterým bych se ztotožnila. Snažila jsem se popsat jev, kdy se za dělání pořádku schovává různá šikana, nebo se ve jménu pořádku prosazují jinak neschopní jedinci. Tedy zneužívání jinak chvályhodné lidské vlastnosti, mít kolem sebe uklizeno a čisto. Ale to máš jedno - nemusí se všechny mé články líbit každému :))
Zorka Horká
Já jsem asi smysl článku vůbec nepochopila. Ivano, velebíš v něm pořádek nebo nepořádek ? Možná, že heslo "POŘÁDEK JE PRO PITOMCE" tu nabývá na významu. Chytrák se vyzná i v chaosu.... :-(
Libor Farský
Souhlasím na 100%.
Jitka Caklová
Paní Puchalská, tentokrát s Vámi naprosto souhlasím, taková byla doba a u někoho přetrvává do dnes. Kdyby se diskutující ve svých příspěvcích vyjadřovali k tématu článku a neútočili na jiné respondenty formou osobních útoků, nehodnotili komentáře druhých, bylo by na světě lépe a možná i radostněji. A nepopírám, že osobní setkání opravdu mnohé napoví.
Dana Puchalská
Teď jsem si ještě jednou přečetla diskuze. Je to někdy mimo moje chápání. Paní Metelková nezná a hned pisatelku odsuzuje. Kdyby ji poznala osobně změnila by určitě názor. Nezlobte se na mně lidi, ale malounko mi to připomnělo kádrové oddělení v minulosti. Tuším že se oddělení jmenovalo KAP.
Jitka Caklová
Řekla bych, že daleko hůře se nitro čistí těm, kteří křivdy páchali a "číhají" podstatně víc, než ti, na kterých byly křivdy páchány. Chyby které vidíme na druhých, jsou chybami našimi, jen o tom nevíme a pod heslem, že "nejlepší obrana je útok", stále více o sobě vypovídáme, jací ve skutečnosti jsme.
Ilona Kolářová
Pokud bude mít každý uklizeno ve svém nitru, nebude mít potřebu neustále někoho kritiizovat, číhat a upozorňovat na chyby ostatních a dávat na odiv svou "moudrost." Člověk vyrovnaný se nebude hádat do krve, lpět na maličkostech, nebude chtít mít za každou cenu poslední slovo a také nebude neustále připomínat svůj těžký život včetně křivd, které mu byly spáchány. Ti, co o něco dobrého usilují, nechť tak činí dál, už jen za ten pocit uspokojení, že dělám něco správně, za to stojí. Jinak naprosto nechápu názor paní Metelkové, já z článku žádnou křivdu ani ublíženost necítím.
Marie Doušová
Článek je k zamyšlení. Pořádek má určitě několik významů , použití i zneužití. Moc pěkně napsané...********
Jitka Caklová
Hodnotit článek mi nepřísluší, tak začnu od konce a tam také skončím. Nikdo nic nezmění proti vůli druhého, protože co jednomu vadí to druhému vyhovuje a naopak. Ti co o něco dobrého usilovali, už mají od té "zdi hlavu tak omlácenou", že už nemají chuť, cokoliv kamkoliv "posouvat", tomu se říká manipulace. Každý by měl začít u sebe. "Ti, kteří mají pořádek, čisto a uklizeno ve své duši, nikdy kazateli nebudou, protože moc dobře vědí proč.
Jana Šenbergerová
S pořádkem jako takovým jsem většinou na štíru, ale článek se mi líbí. S pořádkem obecně je to podobné jako s pravdou. Každý je přesvědčen, že ji má a svůj pořádek považuje za ten nejlepší. S takovými se opravdu těžko nejen diskutuje, ale i žije. Také mi vrtá hlavou ta otázka na konci, i když pro sebe odpověď mám.
Zuzana Pivcová
A to hlavní jsem nenapsala, totiž, že se mi článek velmi líbí a že jsem se od Tebe a Tvé povahy už mnohé naučila. Děkuji.
Zuzana Pivcová
Pojem pořádek má pro mě asi dva základní významy. Pořádek ve smyslu úklid, příjemno, estetično. Tady jsem zastánkyní někdejšího Horníčkova výroku, že má rád malý přehledný nepořádek. No, u mě doma to občas přerůstá ve větší, ale stále ještě přehledný nepořádek. Avšak nikdo ho se mnou nemusí sdílet, nikomu ho nenutím ani ho tím neomezuji. Čili, jaké si to udělám, takové to mám. A pak pořádek ve smyslu kázeň, řád, disciplína. Především ve smyslu zavedených a často uzákoněných norem. Tak za to už se dá schovat leccos. A těch pořádků jsem si v minulé době, hlavně na pracovišti, užila dost, i když jsem měla většinou štěstí na solidní nadřízené. Osobně nejsem velká moralistka, naopak někdy v hlavě volnomyšlenkářská. Ale zůstávám v procesu "umravňování" či naopak "popouštění uzdy" v prvé řadě u sebe. To stejné akceptuji u druhých, ať si s tím poradí podle své povahy a zkušeností. Do zdejších politických či některých společenských debat většinou nevstupuji ne z pohodlnosti či zbabělosti, ale spíš z potřeby nerušit a ze zájmu dovědět se co nejvíc, a to z různých stran. Jsou to pro mě vlastně výpovědi o světě a lidech samých. A k něčemu popravdě opravdu říct nic kloudného neumím. A "jen tak pro pořádek" dodávám, že my tady v redakci určitě žádní mravokárci a zastánci jakýchsi nastolených pořádků nejsme. Aby tu museli všichni souhlasit nebo mlčet. K tomu má každý svobodnou vůli a nečeká ho ani trest, ani zvláštní odměna.
Věra Ježková
Ivanko, samozřejmě nemám ráda, když mi někdo říká, co si mám myslet či jak se mám chovat. Ale v politice slovo pořádek nevnímám.
Hana Rypáčková
Schovat se za slovo pořádek jde hodně činů. Zrovna jsem se rozhodla, udělat si doma pořádek. Když činnosti nepojmenuji, můžu zůstat sedět na zadku. Ale přestelu postel, vyperu prádlo, vyluxuji a utřu prach, vytřu koupelnu, atd...Na úřadě udělají pořádek, že nelibého, kdo jim šlape na paty a nefouká na bolístky, vyhodí. A jede,se dál.
Naděžda Špásová
Ivo, obávám se, že hlavou zeď už asi nikdo neprorazí. A přiznávám, že já to ani zkoušet nebudu. Nicméně jsem si váš příspěvek s radostí přečetla. :-)
Eva Mužíková
Ráda jsem si přečetla.
Dana Puchalská
Zajímavá úvaha. Jo "pořádek" je někdy hodně tvrdý výraz. Když tohle slovo slyším, tak jen pokrčím rameny a myslím si svoje. Je hodně jedinců, co se bez něj nedokážou ani pohnout a udělat něco jiného. I kdyby sami nakrásně chtěli. Ačkoliv vědí že to je čirá hloupost, nedají se přesvědčit. A jak píše Mirek přede mnou, začnou se lidi zas a znovu vracet v k nějakému oblíbenému výrazu. Aniž by věděli, jestli to tak vůbec být má. Například ne "od mistra" jak všichni známe, ale "od učňů".
Mirek Hahn
Ivano, myslím si, že to není nový jev (možná ani jev) a tím pádem nemyslím, že se rozrůstá. Je to jen a pouze starý dobrý marketing, tentokrát pracující se slovem "pořádek". Je to úplně stejné jako když politický marketing ujížděl na heslech "naše lidi", případně "obyčejný člověk" nebo "makáme" nebo "proti korupci" a mnoho dalších... Pravděpodobně se dočkáme renesance výrazů "domácí" a "moravský" až marketéři objeví, jak to v pohostinství bylo úspěšné. Trochu si, podle mého názoru, spojila dvě věci, a sice marketing "pořádkem" a moralizování. Podle mne to nijak pevně nesouvisí ale nepřekáží mi to.
ivana kosťunová
Hano, děkuji za milá slova.
ivana kosťunová
Mirku, tady nejde o řešení, ani snadnou pomoc. Jenom jsem pojmenovala jeden určitý jev, který se dle mého názoru v poslední době rozrůstá.
ivana kosťunová
Negativní reakce jsem tak trochu očekávala a byla jsem i připravena svůj názor obhajovat. Nebudu se ale přít s paní, která mě osobně nezná a přesto má o mé osobě naprosté jasno. :)) Právě o tom totiž ten článek je.
Hana Nováková
Nechápu vyjádření p. Metelkové k článku, ale je to její názor. Od doby, kdy jsem do íčka přišla mám články i různá vyjádření od pani IK ráda - mají totiž na rozdíl od některých hlavu a patu. V tomto článku s ní souhlasím a nejen to, i já se snažím svět posunou o kousek dál. Za tu dobu co tu jsem, jsem z jejích interpretací nikdy neměla pocit, že ji trápí to, že ji nikdo neakceptuje a že není dostatečně oceněna. To je zase můj názor a to podotýkám,s paní Ivou jsem se nikdy osobně nesetkala.
Marie Metelková
Autorku trápí, že není okolím akceptována a dostatečně oceněna. Sama dělá to, co jí vadí na druhých. Lidé, ve kterých ostatní vzbuzují zuřivost nebývají nejpříjemnější. Je třeba se uklidnit a nevracet se kvůli sebeprosazování do socíku, nebo k Hitlerovi.Jistě původně dobré úmysly to poněkud devalvuje.
Mirek Hahn
Snadná pomoc.... Volte nepořádek ! :-)