Gipsy. Odvážný styl, který seniorkám sluší
Ilustrační foto: pinterest.com

Gipsy. Odvážný styl, který seniorkám sluší

10. 5. 2019

Výrazné barvy, dlouhé sukně, šály, šátky. Výšivky, potisky, hrubě pletené svetry. Takovému stylu se říká gipsy, neboli cikánský.

Mnohé ženy, které jsou nyní v seniorském věku, ho nosily v době svého mládí, kdy byly v módě rozevláté sukně a bohémský vzhled. Je však nesmysl říkat: To už se ve vyšším věku nehodí. Je tomu právě naopak.

Tento styl totiž splňuje mnoho z toho, co dámy vyššího věku od módy očekávají. Sukně jsou dlouhé, pohodlné. Halenky jsou volné. Šátky a šály milosrdně zakryjí nějaký ten nedostatek či přebytek. Barvy jsou výrazné, takové jaké mnohé starší ženy mají rády, protože mají pocit, že je takzvaně rozzáří. Přesto se tohoto stylu mnoho žen bojí, protože jim připadá příliš výrazný, provokativní, zkrátka neobvyklý. Je pravda, že takto oblečená žena na ulici poutá pozornost.

Na druhé straně o ní nikdy nikdo neřekne, že si hraje na mladistvého diblíka, že je poněkud směšná. To rozhodně ne. Je to styl, který vyznávají umělkyně, ženy svobodomyslné a sebevědomé. Zkrátka takové, které nechtějí být usedlé šedé myši splývající s davem a je jim úplně jedno, že za jejich zády sousedky říkají: Ta má ale ránu, co?

Někdo tomu říká rána, někdo zábavná móda, někdo touha odlišit se. Někdo tento styl odsuzuje, někdo obdivuje. A to je jeho podstata: Nikoho nenechá chladným.

Tak tady je malá ukázka žen, které se ve vyšším věku gipsy stylu nebojí.

Hodnocení:
(3.9 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Paní Jano Tulejová,co jsou to bandeletky?? Neznám.Díky.
Marie Měchurová
Určitě bych si vybrala, mám ráda, když vypadá žena mladistvě i v důchodovém věku. Ne každá se ale odváží, něco takového si vzít na sebe.
Marcela Pivcová
Rozevlátou halenu, třeba i vyšívanou a barevnou, bych si klidně oblékla. Stejně tak bych vzala za doplněk nějakou šálu nebo šátek. Dlouhé šaty ne, jsem přesvědčena, že by mi neslušely.
Jana Tulejová
Vzkaz pro paní Kočandrlovou: na "šoupání stehen" doporučuji bandeletky. Výborný nápad.
Zuzana Pivcová
Jsou to modely pěkné a většině vyobrazených žen stylově padnou. U mě to není otázka, zda se tohoto stylu ve vyšším věku bojím. Ale jako sportovní typ bych se takto oblékat nechtěla.
Eva Holá
Tak jsem se dívala na reklamní fotky v "gypsy" stylu a také na oblečení v Jungmanové ulici. To se nedá srovnat. I když tady je také snaha,ale převládá barva hnědá a její odstíny, nejsou tam veselé šaty..Ty bílé šaty s výšivkou jsou prostě úžasné ale jsoiu pouze na obrázku.Jsem seniorka 70 let ale s chutí bych si takové šaty vzala.Ze zdravotních důvodů už na Malorku nepoletím, takže si mohu jen o nich zdát.:=((((
Lenka Kočandrlová
Jak píše paní Puchalská,podobné modely nosily v 70.letech tzv.hipísačky,my nosily mini a ony maxi sukně. Podle mého názoru jsou to vhodné modely pro tzv. "jurodivé" ženy,jako byla herečka pí.Fialová,takové ty skryté "čarodějnice".Mně by v tom dobře nebylo,raději si vezmu osvědčené kalhoty,v nich se mi stehna do krve neodřou.Sukně žádné ani nemám,nejsem tlustá,ale to šoupání stehen mi znechutilo sukně už dávno.
Dana Puchalská
Paní Ellen Z. Matějová ty batikované a rozevláté modely jsem nosila někdy okolo roku 1972 až 1976 taky. Jezdila jsem si pro inspiraci na ně na Bertramku. A pak jsme je s kamarádkou Libuškou doma tvořily. Len, plátno, drhání a výšivky to bylo naše. A žebradla přes rameno a na nohách tzv. Kristusky. Ale teď bych na to už neměla odvahu. Nosím ale ráda různé barevné šály a pašmíny i s kašmírovými vzory.
hana čechová
Mě se to líbí, číší z toho pohoda, svoboda, volnost i radost. Proč se oblékat pořád všichni stejně. Je to super. Jak pán napsal, že by doma starou indiánku nechtěl, tak já bych zase nechtěla být stará tuctová ženská s trvalou na hlavě.
Jan Jirak
no tak, starou indiánku bych fakt doma nechtěl
Ellen Z. Matějová
Moc pěkné, určitě bych si vybrala... Ne všechno, ale třeba ty modely, co předvádí ta dlouhovlasá paní, určitě skoro všechny, je to můj styl, takový ležérně - elegantní a hlavně nadčasový, co nikdy nevyjde z módy (tedy, možná vyjde, ale dá se nosit v každé době, aniž by si člověk v tom připadal trapně). Podobné oblečení si kupuji v KRABu (od paní Květy Fialové) - mají tam velmi hezké a originální kousky, opravdu se tam dá vybrat co do střihů, vzorů i barev, včetně doplňků. A z velmi příjemných přírodních materiálů - na léto ideální. Je to sice dražší, ale já si raději koupím jeden kvalitní kousek, než deset hadrů, ve kterých chodí všichni jak v uniformě. Ale to bude tím, že nejsem "uniformní" typ, vždycky jsem upřednostňovala originály, dříve jsem si oblečení sama navrhovala i šila, vyráběla potisky i batiky, ale teď už na to nemám čas a zrak, tak si originální oblečení vyhledávám v buticích nebo v malých prodejnách se stylovým zbožím z různých koutů světa (např. z Tibetu - ručně vyšívané, moc hezké, nebo z Jižní Ameriky - líbí se mi indiánské vzory). Když si člověk dá tu práci, tak takové obchůdky objeví v každém větším městě.
Anna Dudková
Děkuji za informaci o návrhářce, paní Vostalová. Mrkla jsem na její stránky a má tam jak bláznivé, tak velmi elegantní modely. Navíc i bytový textil. Gudrun Sjödén je taková švédská Missoni. Výšivky jsou z krojů a ty mají všechny evropské státy, ne jen Rusko paní Halátová. Na webu má i výšivky inspirované Mallorcou. A ano, v 70 letech se podobné šaty z fáčoviny, často ještě batikované, nosily i u nás.
Nelly Kárníková
Souhlas s paní Vostalovou. Všechny modely jsou z kolekce GUDRU SJOEDEN. Vybraná modelka seniorka a autorka v zelených brýlích. Omlouvám se, říkejte si tomu "gipsy", ale je to švédský design založený na lidových tradicích. A sluší/nesluší a líbí se/nelíbí jak mladým, tak starším. Oblékání seniorek je složitěšjí a obšírnější záležitost, domnívám se.
Jana Gondášová
Ani do lesa na houby
judita lišková
Tenhle styl není špatný, pokud není moc barevný. Připadá mi trochu čarodějnický...v dobrém smyslu slova, ne pro čarodějnice, ale čarodějky. Dříve jsem ráda nosila dlouhé splývavé sukně a živůtky, či šaty... kdysi byly v módě , šité z tenčí či silnější fáčoviny, většinou jednobarevné, byly moc hezké. Škoda, že se to už nevidí.
Ludmila Doubravová
Krásné a inspirující modely, moc se mi to líbí. Nosím ráda jak kalhoty tak sukně a v létě převážně šaty. Nejraději dlouhé, jsou vzdušné a pohodlné a navíc, my ženy přece máme vypadat jako ženy. Když si obléknu dlouhou sukni nebo šaty, vždy se cítím úžasně žensky. Utčitě si něco podobného spíchnu.
Věra Halátová
Zelené brýle na těch ženách nevidím. Ty ponožky prodávají v e-shopu firmy Vlnap. A takto oblečená žena na ulici např. v Praze poutat pozornost nebude, protože tam chodí i jinak vymaškaření lidé, ale v menším městě se za ní docela určitě otočí hodně lidí. Je to znamení, že jí "to sluší"? Které ženy, které jsou dnes v seniorském věku - tedy nad šedesát let - v mládí toto nosily? Nepamatuji se na něco takového. Ta na úvodní fotce - ty výšivky na ramenou to je snad z Ruska, ale ten pták na prsou - to nevím. Cikánku jsem v něčem takovém také neviděla.
Jana Vostalová
Styl na fotkách je švédský desing, všechny modely jsou od návrhářky Gudrun Sjödén. Je to ta se zelenými brýlemi. Vytváří velmi zajímavé kolekce, ale oblečení není zrovna levné.
Anna Dudková
Myslím, že je to třeba brát pouze jako inspiraci a ne hned brblat. Nechápu to hodnocení, že si takový oděv může dovolit jen celebrita?! Přitom Judy Dench má velmi umírněné modely, které bych snad ani jako gipsy styl neviděla. Kdo je éterická bytost, jako byla třeba Květa Fialová, ten v takových šatech vypadá přirozeně, nebo Jane Fonda ve filmu Komuna mé matky, kde hrála věčnou "hipízačku" a věřím, že většina mladých by takovou babičku chtěla. Byla excentrická, ale nikoliv trapná. Nosím ráda v létě široké barevné etno kalhoty a k nim střídmý vršek, nebo dlouhé jednobarevné šaty, připadá mi to lepší, než ty strašné neforemné haleny s květy nebo abstraktními modely ala 70. léta, do nichž se tak rády oblékají korpulentní ženy 40 a výš. Každá vypadá jako chodící pohovka. Tady v galerii jsou i velmi umírněné modely č. 4 a 14, u něho by stačilo sundat šátek, kdo nemá odvahu, a už zmíněná Judy Dench. Autorské oděvy přesně v tomto stylu prodává Adelaide v Jungmannově ulici v Praze 1 mají i web adelaideshop.cz.
Eva Holá
tento styl se mi moc líbí, je to příjemné, pohodlné, barevné,jen kde to koiupit.Poradí mi někdo??????
Libuše Růžičková
Líbí se mi téměř všechno. Jen to mít kde koupit. Pohodlné, příjemný materiál (nejlépe len), sežvejkanost na denní nošení nevadí. No a do společnosti se starší ženská musí načinčat trochu víc.
Soňa Prachfeldová
Souhlasím Kateřino, jak je teplo, ráda navlékám volne delší sukně, nosím teplejší i v zimě a cítím se v tom velmi příjemně. I baculky si to mohou obléknout a vypadají v tom dobře. Když jsem tancovat, 90 % žen nosí dlouhé kalhoty a věřte, muži i ti starší se rádi otočí za sukní :-)
Kateřina Baziková
Jistěže nemá smysl se do něčeho nutit- Já jsem článek pochopila tak, že se starší dáma nemá vzdávat toho, v čem jí je dobře a co se jí líbí. Já nosím dlouhé a většinou i barevné sukně, dlouhé šaty, barevné kalhoty atd. V dlouhých sukních se dá dělat všelicos, v těch svých jsem prošmejdila nejednu antickou zříceninu či ruinu johanitského hradu. V létě jsou velmi pohodlné, jak látka vlaje, ochlazuje nohy. A když se naučíte si je autiomaticky přidržet, nezakopnete o ně. Ostatně si myslím, že kdy jindy než ve vyšším věku se má člověk v oblékání trochu odvázat. Co je komu do toho, co mám na sobě?
Jarmila Komberec Jakubcová
Ano - na Ibize jsem se s tímto stylem často setkávala a to hlavně u seniorů. Dozvěděla jsem se, že na ostrově v šedesátých letech žila velká skupina příznivců hnutí hippes.
Soňa Prachfeldová
To by se asi mojí Mystince nelíbilo :_)
Karel Boháček
Toto jsem viděl na hippies na Ibize. Tam je tak snad oblečený každý.
Josef Borecký
... a to zase mě dámy se většina těch modelů líbí :)
Zdenka Jírová
Toto opravdu mít nemusím
Eva Mužíková
Ani já bych se v tomto stylu necítila dobře.
Jarmila Komberec Jakubcová
Styl gipsy není můj šálek čaje.
Hana Rypáčková
Chtěla bych to křeslo ...To se mi moc líbí...
Libuše Křapová
Dáma v zeleném na snímku č. 15 mi připomněla vodníka. Ne, také to není můj styl :-) Ale komu se líbí... :-)
Jana Šenbergerová
Mám ráda pohodlné, rozevláté, strakaté, ale ne ve stylu gipsy. Přesto jsem spíše ta šedá myš. Ach jo!
ivana kosťunová
Určitě bych se nechala inspirovat, z těchto modelů bych si však nevybrala žádný. Snad jenom ty ponožky
Danka Rotyková
V modelech na fotkách bych se dobře necítila, i když použité barvy se mi líbí. Takže také nejsem ta pravá pro styl Gipsy.
Naděžda Špásová
Myslím, že tento styl opravdu vynechám. Mám ráda volná trika s potiskem, barvy a různé doplňky, ale ještě mám dostatek soudnosti. Něco jiného je, když si gipsy styl oblékne celebrita a něco jiného česká seniorka.
Dana Puchalská
Já bych chtěla ty proužkované ponožky. :-) :-) :-) na snímku 15.
Zdenka Soukupová
Taky nejsem fanda tohoto stylu.
Jitka Hašková
No vypadat jako cikánka rozhodně netoužím.
Marie Doušová
Každý ať si nosí v čem se dobře cítí. Na fotkách některé hodně odvážné modely.Není to můj šálek kávy.
Dagmar Bartušková
Na tento styl jsem si nikdy nepotrpěla. Nelíbí se mi.