Léčivá rostlina s mnoha jmény
Ilustrační foto: pinterest.com

Léčivá rostlina s mnoha jmény

5. 6. 2019

Černý ráček, zanykl, žankl, žengle, ženiklejt, hadí lupínek, žanykl nebo živý ráček. To všechno jsou lidové názvy pro Žindavu evropskou (Sanicula Europaea).

Roste na stinných stanovištích, v lesích jak smíšených, tak i listnatých. Ale nejvíce ji najdeme v lesích bukových. Je vysoká  20 - 40 cm, kvete od května do července bělavými až růžovými květy.

Sběr 

Sbíráme listy, které sušíme ve stínu nebo uměle při 40 °C. 

Čerstvé listy dáváme na rány, hematomy, krevní výrony, zhmožděniny, urychlují hojení jizev. 

Léčivé účinky 

Nemoci dýchacích cest, při zánětech v krku, léčí záněty v ústech, poruchy trávení, pomáhá léčit zhmožděniny, krevní výrony, modřiny. 

Čaj 

1 čajovou lžičku sušených lístků zalijeme 250 ml horké vody a po 5 minutách scedíme. 

Tinktura

Připravujeme ji v době, kdy žindava kvete. Jednu hrst listí a dáme do sklenice se šroubovacím uzávěrem. Zalijeme 200 ml 40 -60% alkoholu a necháme stát alespoň 10 dní při pokojové teplotě. Každý den sklenicí protřepeme a potom přefiltrujeme. Tinkturu uchovávejme v tmavých lahvičkách. Užíváme 3 x denně 5 až 8 kapek, které dáme do sklenice vody. 

Někdo dává jemně rozemletou a usušenou rostlinu i do lékárenské vazelíny. Je to potom vynikající mast. 

Informace jsem čerpala ze svých knih a zápisků. 

 

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Skoro všechny naše bylinky jsou léčivé
Věra Ježková
Ty názvy mě baví.
ivana kosťunová
Kvete krásně.
Zuzana Pivcová
Vím jen, že mezi rostlinnými mastmi, které prodávají na Pankráci v prodejně Horoskop, jsem viděla i kelímek s žindavou. Nic mi to ale neříkalo, tak teď už konečně vím.
Jitka Hašková
Zajímavá další bylinka.