Prázdninový tip: Lounské středohoří
FOTO: autorka

Prázdninový tip: Lounské středohoří

24. 7. 2019

Vrch Stříbrník, zvaný také Červeňák, se nachází v Lounském středohoří nad obcí Dobroměřice v okrese Louny. Na vrcholku ve výši 289m je horská turistická Ejemova chata s rozhlednou zvanou Frotzelova.

Slavnostní otevření chaty se konalo v roce 1911, po roce 1950 byla chata převedena na JZD Dobroměřice a v roce 1991 byla vrácena lounským turistům. Od roku 1998 slouží i jako rozhledna. Chata je otevřena turistům, je zde dětské hřiště a občerstvení. Z rozhledny je nádherný rozhled na Lounské středohoří (i když převažuje název Ranské) - Raná, Oblík a další menší vrchy.

Chata je pověstná vyhlášenými utopenci, hermelíny či párky přímo z farmy, kde si můžete zakoupit kozí i kravské sýry. Pod chatou ve vzdálenosti 500 se prostírá dobroměřický rybník.

Ubytování lze zajistit v turistické ubytovně Dobroměřice.  Vlaková stanice Lenešice 3 km. Město Louny je vzdáleno od vrchu necelé 4 km.  Stojí za to navštívit město Louny, je plné historických památek. Louny a okolí mají výborné cyklotrasy do širokého okolí.

Z vrcholu je nádherný výhled na okolní dominantní vrcholy Lounského středohoří - Ranou, Oblík, Milou a plno dalších kopečků. Výhledy při dobré viditelnosti na Lounsko a široké okolí. Cyklisté, turisté a milovníci zdolávání vrchů, vršků a kopečků si přijdou na své. Je to krajina čedičových kopců, které jsou pokryty stepní vegetací, zjara se na nich vyskytuje hlaváček jarní, koniklec a jiné chráněné rostliny, fauna je tu též přebohatě zastoupena v podobě střevlíků, pestrobarevných motýlů a jiného hmyzu.

Raná - trojvrcholový masiv, vysoký 457 m

  

 Oblík 509 m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čičov u  malé obce Hořenec                                                                                          

Milá 510 m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Při toulkách půvabným Českým středohořím se můžeme stavět v Chrámcích u Mostu pro dobré vínko z obnovených vinic, o které se zasloužil se svými spolupracovníky Ing. Váňa v roce 1967. V současné době se vinice neustále rozšiřují. Zpočátku byl pověstný Chrámecký divoch, víno bílé, které se vyrábí dodnes, vedle výborných dalších vín. České vinařství Chrámce je jediným pravidelným výrobcem košer vín v ČR od roku 1994. 

Chráněná krajinná oblast Českého středohoří učaruje každému, kdo se touto krajinou projde. Je různorodá, úrodná, malebná, mezi vrchy se prostírají úrodná pole, vinice. Stojí tu od nepaměti města, městečka, vesnice se svojí historií, se svojí přítomností i budoucností. Chraňme tento nádherný kraj!

Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Dobrý tip a krásná fotogalerie
Alena Vávrová
Tak tady moje noha nešlápla, škoda. Středohoří je krásné ve všech částech. Dík za info článek a krásné fotky.
Dagmar Bartušková
Soňo, bezva a krásná fota. :-)
Soňa Prachfeldová
Stydím se, teď vidím, že jsem se ohodnotila dostatečně :-)
Soňa Prachfeldová
Děkuji všem za milé komentáře.
Marie Měchurová
Zajímavý tip. Tento kraj znám jen z chmelové brigády, a to už je pěkně dlouho....Hezká fotodokumentace....
Dana Kolářová
Lákavý tip, Soňo. Díky.
Drahomíra Stínilová
Teprve ve stáří jsem objevila České středohoří a jsem z něj nadšená. Kolem Loun to ale moc neznám. Podle fotek zajímavý kraj a pokusím se tam podívat. Hezký článek i fotky.
Anna Potůčková
Soni překrásné fotky, které lákají i bez článku. Opravdu velmi lákává pozvánka!
Alena Tollarová
Jak jinak, i tahle nejjižnšější část Českého středohoří je půvabná. Tu Ranou jsem ještě nedala, nějak nestihám :) Prima tip.
Jana Šenbergerová
Je tam moc krásně. :-)
Elena Valeriánová
Další krásný tip a i když se tam mnozí nedostanou, seznámí se s daným koutem alespoň virtuálně. Nejdou mi dát na tabletu hvězdičky :-(
Jitka Hašková
Děkuji za zajímavý tip. Moc krásné.
Naděžda Špásová
Soni, to je krásná pozvánka. Lounsko je moje rodiště, že to tam je ale hezké, viď. Super fotky. :-)
Zuzana Pivcová
Fotografie Rané mi připomněla někdejší jízdu na motorce tamní krajinou. Úžasný rozhled do kraje a velmi kvalitní silnice. Zastávku jsem tam však nikdy neudělala a kraj neznám.
Lenka Hudečková
Soni, České střehodoří jsme navštívili vloni, i když o kus jinde, ale projížděli jsme všude možně a moc se nám tu líbilo. Díky za článek i fotky. Krása. :-)
Zorka Horká
Soňo, taky jsem si to tu zamilovala. Louny na mne vždycky dýchnou klidem a půvabem malého městečka a kraj všude kolem je kouzelný, dík za pěkné přiblížení i obrázky.
Dana Puchalská
Moc hezké čtení a fotky jsou super.
Hana Nováková
Soni, díky za článek a nádherné fotky