Okurkové horké léto
Foto: autorka

Okurkové horké léto

31. 7. 2019

Je červenec po Anně, přísloví - svatá Anna, se nenaplnilo. Moje první ranní cesta vede k oknu, v květináči mám zapíchlý teploměr, podívám se a poklesnu v kolenou. Zase po ránu 25°C.

Můj ranní rituál začíná - jdu nakrmit kocoura, uvařím si kávu a jdu na terasu se pokochat kytičkami.  Trpaslík u granátového jablka je pro mě historicky cenný, kdysi za totáče v 70tých letech strýci na hranici sebrali jen čokoládu a žvýkačky, trpaslíčka mu nechali.. Když si tak sedím a okolo hledím, říkám si, jak se mám - dohlédnu na Krušné hory. obklopena přírodou, lidmi a zvířátky. 

Vše není vždy tak idylické, včera jjako každý den jsem si šla zaplavat na Márinku a v ní plave balený stoh slámy. Už pěkně nacucaný, za chvíli bude v rozkladu a zamoří vodu. Volala jsem na obecní úřad, ať hasiči obrovský balík vytáhnou. Vedle vody je těch balíků hodně, snad nějakého magora nenapadne tam opět nějaký svalit. Napadlo - druhý den už tam plavaly balíky hned dva. Je to k nepochopení, čeho jsou lidé schopni. Ti normální tedy takových sprostot určitě ne. Kdy vlastně začíná vandalismus, od kolika let? On začíná zřejmě od té doby, co se dospívající i menší děti shlukují, rodiče ani neví, jak potomkové tráví volný čas . A diví se, jejich dítě to určitě nebylo. Ono nejde jen o balíky slámy, jde o pití, injekční stříkačky, tolik nástrah čeká děti, pokud začnou samostatně chodit ven a dostanou se do špatné party.  A je to v nynější době skutečně nebezpečné, když moje děti dospívaly, tyhle problémy rodiče s dětmi neměli, alespoň ne v takové míře. Dávejme pozor na naše nyní už vnoučata, ať se do takové party nedostanou. Jen nevím, jak  je uhlídat, abychom pořád jen nemoralizovali . 

Vlastně jsem chtěla psát o naší zahradě, o té mé nabíječce. Jenže v parném suchém létě je to dřina udržet zeleninu a květiny  jakž takž naživu. V každé ruce jen 5litrovou konvičku, na těžší si už netroufám. Ti zahrádkáři, co mají vlastní studnu, se mají, pokud jim už nevyschla. Poslední roky je situace stejná, tropy, sucho, hasiči pořád hasí požáry.  Jen se divím, že ještě pořád tolik krásných kytiček vykvetlo - doma, to jim pomáháme, venku v přírodě je to horší.

Většinou na naši pouť prší. A myslíte, že se spustil déšť ? Ani náhodou.  Zase čekáme. Krásné léto všem, zdravé cestování, hlídání vnoučat, koupání a vše, co chcete a můžete. 

Hodnocení:
(4.9 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Moc pěkný článek. Úvodní foto je krásné.
Soňa Prachfeldová
Děkuji moc za Vaše komentiky.
Hana Rypáčková
Divy světa...
Eva Mužíková
Soni, tak to je nádhera. Malej je roztomilej, jak je to dlouho, kdy jste na něj čekali. Ten čas opravdu letí...
Libor Farský
Krásné ...
Elena Valeriánová
Takoví pitomečci se najdou všude. Bohužel. Ale ty jsi nám svými fotkami ukázala i tu krásnější tvář žití. Děkuji.
Dana Kolářová
Hezké zamyšlení a fotky!
Eva Krausová
První dvě fotografie květin se mi moc líbí. Líbilo by se mi i dát si ranní kávičku na zahrádce.
Alena Tollarová
Soňo, nám nejdou ani ty okurky. Přestože je zaléváme, Jsou hořké. I ty sluneční paprsky hořknou, když je jich moc a voda žádná. Ale Tobě všechno pod rukama jen kvete. Chtěla bych vidět ty siláky, jak vztahují balík slámy z vody. To by je asi nenapadlo. No a Ty jsi nemusela být taková troškařka, mohla sis dát víc. Zkusila jsem šestku, ale nevyšla :)
Anna Potůčková
Soni, pastva pro oči ty tvé fotky u článku!
Marie Doušová
Soni , potěšila jste oko, květiny a obrázky jsou nádherné. Ranní káva v takové kráse musí chutnat dvojnásob. Přeji ještě hodně takových dní,a trochu toho deštíku .Dík.*********
Věra Ježková
Soni, dtto Libuška. :-)
Zorka Horká
No za našeho dětství jsme chodili sbírat klásky na souratě. Dneska si mládež krátí chvíli ničením. Divné, že nevědí, že za vším stojí práce lidí, že je to škoda.... smutné. Ještě že jsi svoje psaní završila krásnými obrázky. Aspoň oko se potěší :-))
Alena Vávrová
Chvályhodné a následováníhodné. Díky za sdílení, také vím, co to obnáší.
Dana Puchalská
Takový výhled by se mi taky líbil. A ty kytky jsou nádherné.
Hana Nováková
Soni, milý článek, z terasy nádherný výhled na Krušné h. spousta kytek, to dá zabrat a zvláště pak když je sucho. Znám to, ale nebrblám, vezmu konev a jdu zalévat. Je to takový tělocvik, dneska možné trochu zapší a zítra zase konve. Mějte hezké dny...
Jana Šenbergerová
Opravdu se máš čím kochat. Zrovna dnes mě málem kleplo, když jsem šla kolem kruhového záhonku, který ne moc šťastně umístili mezi chodníky u našeho domu. Původně tam zasadili rododendron. Neměl šanci. Před několika lety tam zasadili po obvodu tulipány a do středu nějaké rozchodníky. Zjara jsem v době sucha tulipány poctivě zalévala a těšila se, jak to bude krásné, až rozkvetou. Vydržely kvést jeden den, pak je někdo utrhal a "krášlil" jimi cestu do města. Včera jsem se zaradovala, že se na záhonku objevilo pár rozkvetlých afrikánů. Krása! Dnes už tam nejsou, zmizely i s kořeny. :-(
Marie Seitlová
Soni moc pěkný článek a hlavně fotky. Kytičky máš moc pěkné, jsou opečovány s láskou. Vandalismus je strašný a je všude.
Jitka Hašková
Hezký článek. Vandalismus je hrozný. Vždyť to seno je tak drahé a ještě ho ničí mimo jiné.
Soňa Prachfeldová
Jsem trdlo, s mobilem vždy o něco zavadim, Naděnko, Helča děkuje a zdraví .
Libuše Křapová
Soni, hezké zamyšlení a krásné fotky :-)
Naděžda Špásová
Soni, pravdu díš. Vandalismus taky nesnáším, dnešní mladí mají všechno, jsou znudění, tak neví roupama co dělat. Fotky máš krásné, Helče s malým to moc sluší. U nás dneska proběhla blesková smršť s kroupama. Tak si všichni užijte srpen. :-)
Zuzana Pivcová
Mě vůbec neruší, žes napsala místo pouze o zahradě o víc věcech, úvahách, dojmech. Svědčí to o tom, že jsi vnímavá a řada věcí Tě nenechá jen nečinně přihlížet.