Prázdninový tip: Telč, perla Vysočiny a město pohádek
Foto: autorka

Prázdninový tip: Telč, perla Vysočiny a město pohádek

18. 8. 2019

Telč, malebné město uprostřed Českomoravské vrchoviny, 30 km od rakouských hranic, v polovině cesty mezi Prahou a Vídní. Když poprvé navštívíte Telč, budete mít pocit, že jste se ocitli v pohádce, a nic na tom nezmění fakt, že na náměstí stojí místo kočárů zaparkovaná auta a místo šlechty se prochází turisté z celého věta. Atmosféře historického centra, které se nachází kolem náměstí Zachariáše z Hradce a je uzavřeno nádherným zámkem, to na kráse neubírá.

I to jsou kočáry

A protože na tváři města, jak tvrdí domorodci, se změnilo jen málo, můžeme i dnes obdivovat historické domy s malovanými štíty. Krásné fasády domů a dlouhá podloubí, poskytující v letních dnech chladivý stín, umocňují pohádkovou atmosféru. A co teprve návštěva telčského zámku, která vás přenese v čase o několik století nazpátek - do dob, kdy se po renesančním náměstí skutečně kočáry se šlechtou projížděly.

Telč ovšem není jenom zámek a krásné náměstí. Jsou to také příjemné procházky kolem tří rybníků, jež město obklopují, či posvátné ticho ve starých kostelích. Nebo se raději touláte přírodou? Můžete se vydat pěšky na nedaleký vrcholek Oslednice, kde se nachází rozhledna, nebo zvolit kolo a vyjet třeba na hrad Roštejn. Terén je takřka ideální a cyklotrasy výborně připravené.

Nejkrásnější pohled na Telčsko z ptačí perspektivy je však z horkovzdušného balónu.

Příprava na let

Kromě vyhlídkových letů nabízí Telč výletníkům projížďky na loďkách či rybaření. A protože jsme v pohádce, k vidění je i "zlatá rybka". Byly zde natáčeny např. firmy Až přijde kocour, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí. Kdo jednou Telč navštíví, jistě bude souhlasit s tím, že je právem zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Město nabízí návštěvníkům živé setkání se stavebními slohy minulého tisíciletí.

Z lodičky

Pro turisty – cyklisty se nachází v okolí Telče mnoho cyklistických tras, které vybízejí k návratu, protože projet nádherné okolí města během jednoho či několika málo dní se nedá.

Přítel nejvěrnější

V období letních měsíců vás pobaví bohatý kulturní program. Dostupná je autobusová i železniční doprava.

Zkrátka, máte-li cestu kolem, na chvíli zpomalte a zastavte se v Telči. Minout tohle město by byl učiněný hřích.
Příjemné zážitky i pobyt.

Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Děkuji všem za komentáře.
Zdenka Jírová
V Telči jsem před lety byla a byl to moc hezký výlet. Telčský zámek je opravdu pohádkový.
Dana Kolářová
A + D + N - děkuji. Jsem ráda, že se líbí.
Anna Potůčková
Děkuji za tip, a děkuji za hezké fotky. Alespon zatím takto poznám TELČ!
Jitka Mošovská
Na úvodní fotce v této části zámku byla v roce 2017 výstava originálních kostýmů Pyšná princezna v podání herců Aleny Vávrové a Vladimíra Ráže. Náměstí je kouzelné.
Naděžda Špásová
Ano, Telč je krásná. Je to už pár let, co jsme tam byli. Hezké fotky. :-)
Dana Puchalská
Moc hezká pozvánka. V Telči jsem byla asi před 25 roky. Ano, je to krásné město.
Alena Vávrová
Taktéž jsem v Telči před mnoha lety již byla a mám jej ve vzpomínkách jako krásné historické město.
Marie Seitlová
Telč je krásné město a je to dobrý tip na výlet. Byla jsem tam před mnoha lety, tak by stálo zato si výlet zopakovat.
Dana Kolářová
Díky Zuzano, rozumíme. Když jsem přijela poprvé a rozhlédla se z horní části náměstí Zachariáše z Hradce, věděla jsem, že je to láska na celý život.
Eva Mužíková
Děkuji za prohlídku, určitě je tam krásně...
Dana Kolářová
Jaruš, ráda bych napsala, že ano, ale s mými závratěmi bohužel ne. Přesto věřím všem, kteří letěli, že je pohled z výšky na Telč a okolí kouzelný.
Jaroslava Handlová
Telč považuji za nejkrásnější město naší Vysočiny. Danuš, díky za milou připomínku. Dovolím se zeptat: Proletěla ses balónem nad městem?
Zuzana Pivcová
Musí to být krásné město a viditelně si spolu rozumíte. Ne každý by ho dokázal tak půvabně představit.
Marie Novotná
Schody na rozhlednu už jsem vyšlapala,město navštívila a tvým článkem se potěšila.Mohu všem doporučit.Je tam krásně.
Jitka Hašková
Děkuji za krásné město, které čeká na moji návštěvu.