Jak na peníze s Českou bankovní asociací: Kreditka
Ilustrace: Česká bankovné asociace

Jak na peníze s Českou bankovní asociací: Kreditka

16. 10. 2019

Tak často říkáme jakékoli kartičce z plastu, kterou používáme k placení (v obchodech nebo na internetu), anebo k výběru peněz z bankomatu. Každá platební karta však není karta kreditní neboli kreditka.

Kreditka je platební karta, která nám umožňuje čerpat úvěr. Jakoukoli částku, kterou s ní zaplatíme, neplatíme ze svých peněz, ale z peněz banky, která nám je půjčuje. Specialitou kreditky je to, že s ní platíme okamžitě a přitom bance budeme peníze vracet vždy až v den, který je určen jako den zúčtování (např. každého 3. nebo 15. v měsíci). V den zúčtování je třeba bance zaplatit vše, co jsme si během uplynulého měsíce půjčili, anebo alespoň stanovenou minimální částku.

Pokud si budeme hlídat, kolik přesně peněz a v jaký den máme bance zaplatit, může být kreditka velmi výhodná. Banka nám totiž peníze až do dne zúčtování poskytuje zdarma, bez jakýchkoli úroků. Ale pozor! Právě jen do dne zúčtování. Pokud peníze ve stanoveném termínu vrátit nestihneme, budou nám k půjčené částce připočítány úroky, a to často poměrně vysoké. Potom budeme muset bance zaplatit o hodně více, než jsme si půjčili.

Kreditka nám může být nabídnuta zdarma, anebo za mírný poplatek za její vydání. V každém případě však jde o úvěr. Pokud je karta vydána pro fyzickou osobu na soukromé účely, znamená to, že se na ni vztahují ustanovení zákona o spotřebitelském úvěru. A proto by poskytovatel ještě předtím, než nám ji nabídne, měl zhodnotit naši úvěruschopnost. Pokud poskytovatelem není např. banka, u které máme účet, a která o nás díky tomu už leccos ví, musíme se smířit s tím, že je nutné před získáním karty uvést či doložit celou řadu informací. Kromě toho je třeba počítat s tím, že za používání kreditky budeme jednou ročně platit poplatek. Podle toho, o jakou kreditní kartu se jedná, může poplatek činit několik stovek, ale někdy až několik tisíc korun za rok.

Kromě půjčky nám někdy kreditka nabízí i mnoho dalších výhod v podobě slev u obchodníků nebo odměn za nákupy. Mluvíme o tzv. benefitech. Opět záleží na typu kreditky, jaké benefity a v jaké výši můžeme využívat.

Kreditka tak může dobře sloužit především tomu, kdo je rozhodnut pečlivě si hlídat, kolik s kreditkou zaplatil a kdy je nutné vrátit bance peníze zpět. Platí totiž, že kreditka může být dobrý sluha, ale špatný pán.

Pokud potřebujete informace o Vaší platební kartě, obraťte se na banku či jinou instituci, která Vám tento produkt poskytuje nebo nabízí.

 

Připravila: Česká bankovní asociace

 

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Používám kreditní kartu už dlouhá léta a jsem spokojena. Platím z účtu všechny své finanční povinnosti/ SIPO, mobil ap./ a jsem ráda, že nemusím běhat se složenkami na poštu. Vím, kolik mi na účet přijde peněz měsíčně, odečtu své povinnosti a vím, kolik mi zbývá na ostatní. Není to nic těžkého. Také nohu využívat tzv. kontokorent,což je smluvená částka, o kterou mohu v daném měsíci překročit svou hotovost. Pokud ji vrátím do konce příslušného měsíce, úrok se neplatí,až za následující měsíc. To je pro případ, že uvidíte v OD kožich, který marně sháníte a vy už na účtu máte menší částku, než je cena kožichu. K zaplacení použijete kontokorent, který doplatíte bance ještě v témže měsíci,tak vás to nebude stát nic.. Pokud si aktivujete Službu 24 můžete si všechny své záležitosti vyřizovat z pohodlí domova - všechny typy složenek,účty za zboží zaplatí je v den, který si určíte.Můžete se tam telefonicky zeptat na výši zbytku peněz na vašem kontě a další informace. Abych nemusela platit roční poplatek stačí nakupovat v obchodech kartou. To má také své výhody: nemusím sebou nosit moc peněz, jen na drobné nákupy. Hlavně si musíte své heslo pamatovat nebo nepsat jinam než máte kartu, JENOM NE NA NI .
Jana Šenbergerová
Nic pro mě. Hlídat si peníze mě krajně nebaví a banky mají všechno nastavené tak, aby jí vydělaly, takže jasně někdo musí prodělat. To je zákon zachování hmoty, a to jakékoliv. :-)