Online senioři
Ilustrační foto: ingimage.com

Online senioři

12. 10. 2019

Informační technologie přestávají být pro dříve narozené tajemným krajem, v jehož zákoutích se okamžitě ztrácejí.

Mnozí si už minimálně základy používání moderní techniky osvojili, někteří se v jejich ovládání mohou směle měřit s mladšími, kteří by bez mobilu a počítače během několika minut snad přestali i dýchat.

Tytam jsou časy, kdy se příslušníkům starší generace pletla slova internet a fernet, na síti dokázali tak leda pozorovat pavouka a mobilní telefon byl přístroj, který se dal přenést z místnosti do místnosti, tedy pokud byla šňůra dostatečně dlouhá... Dokladem toho, že se doba opravdu změnila, je už to, že čtete tenhle článek, přitom možná máte zároveň rozepsaný mail, v mobilu pozorujete příspěvky na sociálních sítích a chystáte se koupit elektronicky třeba lístky do divadla.

Jaký je tedy skutečný stav zapojení seniorů do on-line světa? K odpovědi využijeme některé závěry ze šetření, která pravidelně provádí Český statistický úřad.

V roce 2018 měly počítač již téměř čtyři pětiny českých domácností, obdobný počet měl i přístup na internet. U důchodců byl doma počítač a přístup na internet ve čtyřech případech z deseti.

„U mladších věkových kategoriích už nepřibývá počet uživatelů, protože většina internet používá řadu let, u starších ročníků je vývoj dynamičtější,“ řekl Martin Mana z Českého statistického úřadu. Podíl osob nad 65 let, které používají internet, stoupl z 19 % v roce 2013 na 38 % v roce 2018. Mezi osobami v předdůchodovém a mladším důchodovém věku (55-64 let) jich používala internet v roce 2013 o něco více než polovina, dnes jsou z nich online už tři čtvrtiny. Ještě i v roce 2018 v seniorských domácnostech jasně převládaly počítače stolní.

Mezi informačními a komunikačními technologiemi dominuje dlouhodobě používání mobilního telefonu. Ten v Česku momentálně využívá 96 % jednotlivců starších 16 let. I mezi seniory je to již 9 osob z 10. Rozšiřování řad uživatelů tak lze v posledních letech zaznamenat prakticky už jen u osob v nejstarší věkové skupině nad 65 let.

Zatímco mladší lidé dávají přednost chytrým telefonům s operačním systémem, které v mnohých funkcích plně nahrazují počítače, senioři a lidé předdůchodového věku mají v oblibě klasické telefony bez operačního systému. Zatímco mezi osobami ve věku 16-24 let používá chytrý telefon 95 %, mezi seniory nad 65 let si k němu našlo cestu zatím 14 %. Naopak klasický tlačítkový telefon používá 77 % osob nad touto věkovou hranicí.

Díky rozmachu chytrých telefonů rapidně přibývá uživatelů, kteří používají svůj telefon k přístupu na internet. Zatímco v roce 2010 se z mobilního telefonu připojovala na internet pouze 4 % jednotlivců, během následujících osmi let vzrostl jejich podíl na 58 %. Ze skupiny nad 65 let se připojuje přes mobil každý desátý. Spoléhají se přitom hlavně na připojení přes bezdrátovou síť Wi-Fi. Více než mladší ročníky by měli dbát na ochranu svých telefonů pomocí antiviru nebo nějakého bezpečnostního softwaru.

Ještě v roce 2008 se čeští senioři s evropským průměrem v oblasti užívání internetu vůbec nemohli srovnávat. Průměrný počet evropských uživatelů internetu mezi 65 a 74 lety (jedinců, kteří použili internet alespoň jednou za poslední 3 měsíce) byl totiž 2x vyšší, než těch českých. V posledních pár letech se však čeští senioři v této věkové kategorii na své evropské kolegy téměř dotáhli.

I přes rozhodně pozitivní uvedené údaje je zjevné, že ještě nějakou dobu potrvá, než se internet stane běžnou součástí domácností důchodců. Věřme, že se nebude prohlubovat „digitální“ propast mezi lidmi, kteří přístup k informačním technologiím mají, a těmi, kteří jimi opovrhují nebo se jich obávají.

 

Jiří Pekárek

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alois Kavan
S tou cenou za připojení k internetu je to jak kde a jak od koho. Já v Blansku platím měsíčně 149 Kč za rychlost do 8Mb, takže v pohodě můžu sledovat např. veškeré přímé sportovní přenosy. Co mě z jiného soudku naopak mrzí, je chování facebooku , který mi zablokoval účet po té, co jsem si jej opatřil svou fotkou ze základní školy.
Marcela Škodová
Počítače se začaly běžně používat aspoň v zaměstnání v devadesátých letech dvacátého století. V té době bylo dnešním sedmdesátníkům kolem 45 let, takže již počítače používali. To, že nejsou 24 hodin denně na síti není způsobeno jejich negramotností, ale spíš tím, že se ještě umí bavit "na živo". Většina z těch "negramotů" umí poslat mail a dokonce pracovat v nějakém programu, který běžně v práci používali. Pokud nemají doma internet, tak je to většinou otázka ceny připojení - za několik stovek měsíčně má spousta důchodců jídlo na celý týden. A mobil? Příjemné zpestření cesty v MHD, v čekárně u lékaře, ve škole při vyučování...vyzvánění a hulákání opravdu potěší všechny kolem.
Alois Kavan
Ve svých 70 letech jsem začal pociťovat něco jako sociální vyloučení, protože v sousedství různých mobilů, počítačů a internetu jsem si připadal jako negramotný. Tak jsem se nakonec rozhodl se sebou něco udělat. Zakoupil jsem si počítač s připojením na internet a v kursu nadačního fondu manželů Klausových jsem získal osvědčení o způsobilosti k užívání osobních počítačů. To bylo v roce 2009. Nyní mám v užívání tři počítače s různými operačními systémy, dvě tiskárny a jeden skener a do mého života se po této stránce vrátila spokojenost. Takže chlapci a děvčata, nebojte se toho, je to zábava, je to i poučení, je to ta nejlepší maturita života.