Lék - váš přítel i nepřítel
PhDr. Ivana Plechatá. FOTO: archiv redakce

Lék - váš přítel i nepřítel

17. 10. 2019

Máte možnost poradit se při užívání léků nejen s nejbližšími odborníky. Od roku 2016 mohou Češi diskrétně zadat své dotazy na stránkách Průvodce pacienta v rubrice Léková poradna. Tu letos spolufinancuje ministerstvo zdravotnictví.

Jak na to, jsme se radili s ředitelkou Průvodce pacienta PhDr. Ivanou Plechatou.

Jsou Češi výjimeční v užívání léků v rámci Evropy?
Domnívám se, že nikoliv. Pokud jde o seniorský věk, máme nižší zdravotní gramotnost a tedy také lékovou gramotnost oproti vyspělé Evropě, a proto zřejmě mají lidé problém poslouchat své lékaře a užívat léky, jak se má. A mají i méně informací o lécích a jejich rizikách a přehled o tom, jaké léky užívají a proč.

Co byste doporučovala v případě, že dostanu nový předepsaný lék. O co se mám zajímat a kam se obrátit s dotazy?
Základní a vyčerpávající informace byste měli dostat od svého ošetřujícího lékaře, ať už je to praktik nebo ambulantní specialista. Zejména váš praktický lékař by měl mít dobrý přehled o tom, jaké všechny léky berete. Ptejte se ho hlavně, proč lék předepsal, na jaké onemocnění, jak lék užívat (před jídlem, po jídle, ráno, na noc atp.). Dobré je uvést, zda současně užíváte doplňky stravy či byliny, abyste se vyhnuli nežádoucím účinkům léků či lékovým interakcím. Zeptat se můžete také při výdeji léků v lékárně.

Co to jsou lékové interakce?
Je to vzájemné ovlivňování účinků léků, ať už ve smyslu snížení účinku nebo naopak zvýšení. Lék může být ovlivněn buď jiným lékem nebo doplňkem stravy nebo potravinou (nejčastěji citrusy, některá zelenina). Některé z těchto interakcí mohou být velmi nebezpečně, zvlášť, když se původní účinek léků výrazně sníží či se zcela vyruší. Například přírodní projímadla (list senny, apod.) jsou příčinou toho, že se léky nestihnou vstřebat. Naopak opačný efekt mohou mít citrusy, protože blokují odbourávání léku z organismu, tudíž se v něm účinná látka hromadí. Nežádoucí efekt může vyvolat celkem běžně i zapití léku zeleným čajem. Léky je nutné zapíjet obyčejnou vodou.

Mohu se někde poradit jinde než u lékaře?
Ano, provozujeme na webových stránkách poradnu, kde vám zkušení kliničtí farmaceuti z Nemocnice Na Homolce poradí s vašimi léky. Vyzkoušejte poradnu zde: https://www.pruvodcepacienta.cz/formular/.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.6 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alois Kavan
Nejlepším lékem je příroda. Mám ve své knihovně Lékařského rádce z roku 1940 a celá jedna kapitola je věnována léčivým bylinám. Argument, že dnešní chemie obsahuje léčivé výtažky z bylin neobstojí, protože bylinka jako taková působí ve svém komplexu, což má svůj význam a účinek, který se izolací léčivé látky ztrácí. Návrat k přírodě také znamená žít normálním způsobem - 8 hodin práce, 8 hodin odpočinku pro rozvoj svých duševních a tělesných vlastností a 8 hodin spánku pro znovunabytí vitální energie.
Jana Šenbergerová
Je dobré vědět, na koho se v případě potřeby obrátit.