Katetrizační ablace je desetkrát účinnější než farmakologická léčba u fibrilace srdečních síní
Ilustrační foto: pixabay.com

Katetrizační ablace je desetkrát účinnější než farmakologická léčba u fibrilace srdečních síní

22. 1. 2020

Ze zprávy vydané u příležitosti celosvětového týdne na podporu povědomí o onemocnění fibrilace síní, vyplývá, že nová metoda léčby fibrilace srdečních síní - katetrizační ablace je až 10 x účinnější v oddálení progrese onemocnění než farmakologická léčba, přesto miliony pacientů s fibrilací síní nemají k této léčbě přístup.

Katetrizační ablace je minimálně invazivní výkon, při němž je katetr zaveden krevními cévami zpravidla z oblasti třísel až do srdce. Katetr dodává radiofrekvenční energii přesně definovaným částem srdečního svalu, normalizuje elektrické signály a navrací srdci zdravý srdeční rytmus.

V Evropě je asi 11 miliónů lidí s fibrilací síní, tj. stavem charakterizovaným nepravidelným a často zrychleným srdečním rytmem. Podle odhadů trpí fibrilací síní v České republice cca 3 % populace, což je přes 300 000 osob.

V České republice bylo v roce 2018 provedeno 3575 katetrizačních ablací fibrilace síní. To je v přepočtu 337 ablací na 1 milion obyvatel. Tímto je Česká republika lídrem v počtu provedení těchto zákroků na 1 mil. obyvatel ve střední a východní Evropě. Česká republika si také vede dobře v porovnání s celou Evropou, kde je na třetím místě po Německu a Dánsku.  

I přes rostoucí počet katetrizačních ablací je počet těchto výkonů nedostačující a v celé Evropě nemá stále miliony pacientů k této léčbě přístup zejména z následujících důvodů: nedostatečný počet zkušených elektrofyziologů, nedostatek kapacit elektrofyziologických sálů a dalšího odborného personálu, a nedostatek financí na výrazné navýšení celkového počtu ablačních výkonů. Přitom zpráva také uvádí, že katetrizační ablace je vysoce účinnou a ekonomicky výhodnou léčebnou možností, což potvrzují následující data:

  • Významnější zlepšení kvality života pacientů (37 % vs. 18 % při léčbě antiarytmiky (AAD)
  • Přetrvávání normálního srdečního rytmu - po 1 roce zůstává bez arytmie až 94 % pacientů a po 5 letech až 70 % pacientů
  • Až o 46 % nižší incidence úmrtí, cévní mozkové příhody, srdeční zástavy a hospitalizace z kardiovaskulárních příčin během 7 let ve srovnání s AAD
  • Snížení nutnosti neplánovaných návštěv lékaře (až o 80 %) a dlouhodobá úspora nákladů o 35 %

„Statistické údaje ukazují, že pouze polovina evropských pacientů (52 %) je dobře zaléčena pomocí antiarytmik. Přesto méně než 4 % vhodných pacientů podstoupí katetrizační ablaci, ačkoli je tato léčba podle mnoha randomizovaných studií výrazně účinnější než léčba antiarytmiky a na rozdíl od antiarytmik může arytmii odstranit trvale. Kromě toho náklady na léky a veškerou přidruženou léčebnou péči v důsledku fibrilace síní již po asi 5 letech převyšují náklady na úspěšnou ablační léčbu včetně případných opakovaných výkonů,“ říká doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D., primář Centra kardiovaskulární péče, Neuron Medical v Brně a předseda České asociace pro srdeční rytmus.

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Ke stažení
Umite si zmerit puls_CZ_FINAL.pdf
Infografika_Lecba fibrilace sini_CJ_FINAL.pdf
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Stačilo mi zažít katetrizaci při infarktu. Pár fibrilací už jsem zažila, ale nakonec se asi povedlo najít vhodný lék a jsem v pohodě. Znám lékaře, kterému katetrizační ablace nepomohla. Není všechno vhodné pro všechny.
Růžena Kuželková
Já mám rovněž tento problém,ale jsem asi "mimozemšťan"protože to na sobě nepociťuji,pouze když mi p.doktor dělá EKG,tak jeho slova zní - je to tam pořád tak nevím,je to špatné nebo ne.Tento zákrok mi p.doktor nenabídl,při další kontrole ho budu muset vyzpovídat.
Oldřiška Šálková
Tak na ablaci jsem byla již 2x, bohužel bez úspěchu a při druhé jsem zažila strašně moc bolesti a komplikací. Čeká mě v budoucnu 3 operace, ale když mi lékaři řekli, že bude ještě horší než ta druhá - a to jsem byla na operačním sále od 10 do 16.30, tak mám opravdu velký strach a operaci stále odkládám.
Zuzana Pivcová
Patřím bohužel k těm, kteří si tuhle nepopulární chorobu - fibrilaci síní - už řadu let "užívají". Díky ní jsem vlastně pod pravidelnou kontrolou na kardiologii v pražské ÚVN. Pan primář mi zpočátku katetrizační ablaci doporučoval, ale při stabilizovaném stavu mě nyní nenutí. Od známé jsem slyšela, že výsledek je báječný, avšak vlastní zákrok dost děsivý. Tak teď, "babo, raď!"