Osobnosti

Rok Adolfa Loose

Dnes byl v prostorách Studijního a dokumentačního centra Norbertov v Praze 6 – Střešovicích oficiálně vyhlášen Rok Adolfa Loose 2020.

13. 1. 2020 Redakce

Fotbaloví internacionálové slavili kulaté narozeniny

Na sklonku minulého roku se uskutečnila oslava kulatých narozenin čtyř bývalých fotbalových reprezentantů. Slavnostní oběda v pražském hotelu Don Giovanni se na pozvání Nadace fotbalových internacionálů zúčastnili Karel Dvořák slavící sedmdesátiny a tři čerství padesátníci: Martin Hašek, Jan Suchopárek a Radim Nečas.

7. 1. 2020 Petr Orálek

Jediný pomník Charlotty Masarykové najdete ve valašském Hutisku

Pomníků a soch T. G. Masaryka je řada, ale jeho žena Charlotta má jeden jediný. Ve valašské obci Hutisko, v odlehlém místě, takže je málo známý. Tamní obyvatelé ho postavili, protože věděli, že tato dáma si pomník zaslouží.

6. 1. 2020 Redakce

Věnujte se mnou tichou vzpomínku osobnostem, které letos odešly do uměleckého nebe

Vánoce jsou časem radosti, setkání, ale také vzpomínek na osoby blízké a našim srdcím milé. Zavzpomínejte se mnou na známé české osobnosti, které nás opustily v roce 2019.

26. 12. 2019 Lenka Hudečková

Jiří Šlitr byl pilný výtvarník, rád kreslil i erotiku

Jiří Šlitr, jeden z nejvýznamnějších českých umělců 20. století, byl mužem mnoha talentů – skladatel, zpěvák, herec, ale i výtvarník. Jeho výtvarné dílo zachycující lidské typy či kavárenský život je až do 15. února možné obdivovat v pražské Galerii Villa Pellé.

19. 12. 2019 Michaela Bučková

Ladislav Špaček: Po 30 letech jsme k sobě ohleduplnější

Ladislav Špaček se ani ve svých sedmdesáti letech nenudí. Právě mu vyšly dvě nové knížky, objíždí republiku se svými přednáškami, chystá se napsat další knihu.

16. 11. 2019 Michaela Bučková

Malá vzpomínka na první republiku

Koncem října jsme vzpomínali, tak jako každým rokem, na nejdůležitější událost v dějinách našeho…

16. 11. 2019 Jan Zelenka

Dalma Špitzerová: Díky divadlu jsem přežila koncentrační tábor

Stejně jako je neobvyklé její jméno, neobvyklý je i její životní příběh. Nacisté zabili její rodiče, bratra, sestru. Ona přežila. Elegantní dáma se nebojí vyprávět o osudu své rodiny, protože ví, že zážitky konkrétního člověka mnohdy vypovědí více než učebnice dějepisu.

8. 11. 2019 Redakce

Farářka Věra Lukášová: Všichni musíme toužit po tom, aby se říkala pravda

Do svých šedesáti let se Věra Lukášová pohybovala u filmu. Byla také osobní asistentkou cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Po úmrtí manžela zaujala jeho místo v evangelickém sboru na pražském Jarově. Evangelická farářka oslavila koncem října devadesát let.

5. 11. 2019 Božena Hažová, redakce

Vzpomínkový recitál

Je krásný, podzimní čas, přesto, když má člověk smutek na duši a ani zdravím moc neoplývá, přijde…

25. 10. 2019 Hana Nováková