IMG-2593-1.JPG
Autor fotky: Soňa Prachfeldová
zpět

Hrad Sukoslav

Prázdninová reportáž o výšlapu na hrad Sukoslav
11. 7. 2016
 
Náš Klub seniorů si vyhlásil prázdniny  na měsíc červenec a srpen. My důchodci ´jsme plně vytíženi i v těchto letních měsících. každý má individuální náplň letního  času, ať je to hlídání vnoučat, či zpracovávání úrody, pokud jsme zahrádkáři a k tomu máme též v plánu letní toulání, dovolenou apod.

Přesto jsme si řekli, že oslavíme 5.7. svátek našich věrozvěstů Cyrila a Metoděje a to výstupem na hrad Sukoslav, neboli Kostomlaty pod Milešovkou . Pár se nás sešlo u ranního autobusu a vyrazili jsme.  Ráno slibovalo krásný den a slib dodrželo - bylo opravdu hezké počasí. V Kostomlatech jsme se vydali na hrad - výstup není namáhavý, je to příjemná procházka.

Hrad nechali nad vsí Kostomlaty postavit pánové z Oseka již před rokem 1333. Hrad dokonce koupil moravský markrabě a později český král a římský císař Karel IV. Majitelé se ještě několikrázt změnili a nakonec se zmocnil hradu husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. V 16 století již hrad přestal vyhovovat nárokům panstva a stal se neobyvatelný. V roce 1841 byl v předhradí zřízen hostinec, který však později zanikl.

V současnosti se založilo Sdružení na záchranu hradu a jejich nadšení se neminulo kladným účinkem. Narušené zdivo bylo zpevněno, zpřístupněna rozhledna a dokonce se uvažuje o zřízení stánku s občerstvením. Letos se na hradě odehrává muzikál Jakoubek, probíhají šermířské boje a hrad začíná nabývat opět na popularitě.  Dokonce Sdružení na záchranu obdrželo i dotace na opravy a každým rokem se postupně části hradu opravují. Ještě jsme poděkovali paní Vlaďce, která nám otevřela rozhlednu a dokonce je členkou šermířského týmu.

Nás osm statečných s radostí shlédlo tyto pěkné změny, po sejítí do vsi jsme si dali dobré pivko v moc pěkné restauraci a už sháníme autobusové spojení na Lovoš. Možná se k nám připojí i další. Ve všech těch místech jsem byla již několikrát, ale krása našeho Středohoří je nevyčerpatelná a stojí za krásný výlet.

Autor: Soňa Prachfeldová
Počet zobrazení: 13